Ons Den Haag
|
JULI/AUGUSTUS
De nieuwe boulevard
juli/augustus 2009
Kijkduin: Concept Masterplan
Op 19 mei jl. is het Concept Masterplan Kijkduin verschenen, het vervolg op de Nota van Uitgangspunten die in 2008 door de gemeenteraad is aangenomen. In het voorwoord schrijft wethouder Norder: In het Masterplan Kijkduin staat de overtuiging centraal dat Kijkduin vooral Kijkduin moet blijven: een kleinschalige, charmante en gezellige familiebadplaats, grotendeels omringd door natuur.
door Hans Creman, lid Werkgroep Stadsbeeld en Stadsgroen
Het gezwollen taalgebruik in het rapport belemmert het zicht op de geschetste toekomst van de familiebadplaats!
Het toekomstige Deltaplein moet een balkon aan zee worden. Het huidige parkeerterrein wordt overkapt. Op deze verhoging moet de nieuwe badplaats komen te liggen ter vervanging van de boulevard, de overdekte winkelgalerij en de aan de overzijde gelegen sterflats.

Zicht op de nieuwe boulevard |
De huidige situatie wordt als sterk verouderd gekenschetst, waarmee de toch aanwezige kwaliteiten – met een geleidelijke overgang van het plein via de overdekte winkelgalerij met trappen en hellingen naar de boulevard – worden miskend.
De vormgeving is wel gedateerd, maar dat is wat anders dan sterk verouderd. Het balkon aan zee moet uitzicht gaan bieden op strand en zee.
Het nieuwe Kijkduin Bad zal bestaan uit smalle straatjes met winkels, horecagelegenheden e.d. Daarboven komen woningen in verschillende bouwhoogtes met maxima van 7 en 8 lagen. Kijkduin moet een Toscaanse uitstraling krijgen en waarschijnlijk leveren B. en W. er een mediterraan klimaat bij!
En dat met onze overwegend uit zee komende straffe wind! Bovendien hebben wij voldoende eigen voorbeelden en hebben wij Toscane niet nodig!

Het nieuwe Kijkduin Bad |
De samen- spraak met bewoners en andere belang- hebben- den wordt herhaal- delijk opgevoerd en geprezen. Dit is op diverse punten terecht maar laat onverlet dat de belangrijkste wens die uit de inspraak voortkwam, niet wordt vervuld: de insprekers hebben unaniem gepleit voor een aanzienlijke beperking van het aantal nieuw te bouwen woningen.
De gemeente houdt vast aan het aantal extra woningen van 900 à 1000, dat de gemeenteraad in 2005 in de Structuurvisie Den Haag 2020 heeft vastgesteld, nl. 300 in de badplaats zelf en 700 in het groengebied.

Het nieuwe Kijkduin in vogelvlucht |
Dat sindsdien de uitgangspunten van de structuurvisie zijn achterhaald door recente ontwikkelingen, vormt kennelijk voor B. en W. geen aanleiding om deze uitgangspunten kritisch te bezien. Dit leidt niet alleen tot een uitbreiding van het aantal woningen in Kijkduin Bad, maar ook elders in het plangebied en in het bijzonder in het groen.
Het plan beoogt het groen te versterken, maar gezien de vastgestelde bouwopdracht leidt dat tot spanningen.
Hoewel in relatie tot de Nota van Uitgangspunten het aantal hoogbouwlocaties is teruggebracht tot één en wel voor het Atlantic Hotel en het aantal bouwlocaties in het groen is verminderd, blijft de gemeente het noodzakelijk vinden om aan de bouwambities te voldoen door in de badplaats zelf meer dan 300 woningen extra te bouwen en tevens een aantal sportcomplexen in het groen als bouwlocatie aan te wijzen voor de bouw van 700 woningen.
Na de Internationale School wordt zo opnieuw de groenstructuur aangetast. Bovendien ligt het groengebied in het beschermde Natura 2000-gebied of grenst daaraan.
Bij de discussie over de Structuurvisie 2020 is door onze Vereniging een kanttekening geplaatst bij het uitgangspunt om 35.000 woningen te bouwen tot 2020.
De kwantitatieve benadering die aan dit uitgangspunt ten grondslag ligt, gaat ten koste van de kwaliteit van de leefbaarheid. De plannen zouden vooraf nadrukkelijk getoetst moeten worden aan de kwaliteiten van Den Haag als groene stad aan zee.
In het vorig jaar ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van onze Vereniging uitgebrachte document ‘Haags Peil’ hebben wij de uitgangspunten vastgelegd die naar onze mening ten grondslag zouden moeten liggen aan de planvorming voor het Den Haag van de toekomst. Hoogbouw, waaronder wij bouwen hoger dan 7 à 8 lagen verstaan, zou slechts daar mogen plaatsvinden waar het karakter van de stad niet wordt aangetast. Dus niet in beschermde stadsgezichten, waartoe een deel van Kijkduin Bad behoort en evenmin in het groen.

Wonen boven winkels |
De hoogbouw in Kijkduin is nu, op de plek bij het Atlantic Hotel na, teruggebracht tot die 7 à 8 lagen. De verkeersontsluiting van de nieuwe badplaats en van de bouwlocaties in het groen zou moeten plaatsvinden via een aftakking van de randweg waar de Machiel Vrijenhoeklaan overgaat in de Kijkduinsestraat. Nu al is dit een knelpunt; laat staan na de beoogde uitbreiding van Kijkduin Bad en de nieuwe bouwlocaties in het groen.
Nog dit jaar wordt het Masterplan ter goedkeuring aan de gemeenteraad voorgelegd, waarna bestemmingsplannen voor de deelgebieden zullen worden opgesteld.
door Hans Creman, lid Werkgroep Stadsbeeld en Stadsgroen
Illustraties: Dienst Stedelijke Ontwikkeling gemeente Den Haag